Wycieczka do AEROKLUBU w RADAWCU

Wycieczka do AEROKLUBU w RADAWCU 22 września 2021r. uczniowie z klasy IV d wraz z wychowawczynią – Panią Anną Chawrylak oraz nauczycielem przyrody – Panią Dorotą Nowak wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Aeroklubu w Radawca, który aktualnie liczy 94 lata. Kierownikiem szkoleń szybowcowo – samolotowych jest Pan Robert Nachajski, który przeprowadził pogadankę na temat lotnictwa. Dzieci dowiedziały się, iż prognozując pogodę korzysta się na co dzień z: prognoz przekazywanych przez satelity, z map, które są zamieszczone w Internecie, z usług Stacji Meteorologicznej, jak również patrząc w niebo.  Na lotnisku uwagę uczniów przykuł wskaźnik kierunku wiatru – rękaw. Pan Robert omówił uczniom przebieg szkolenia szybowcowego, podczas którego uzyskali oni informacje na temat rodzajów konstrukcji szybowców, przyrządów służących do rozpędzania samolotu (prędkościomierz, wysokościomierz), rekordy szybowcowe związane z długością lotu, odznaki szybowcowe – srebrne, złote, srebrne z diamentami itd. Dodatkowo, zwiedzili hangar – ,,szybowce”, wśród których znalazł się  szybowiec szkoleniowy typu bocian, zaś najbardziej odważni mogli usiąść w środku pojazdu. Kolejnym punktem wycieczki był hangar ,,samolotowy”, gdzie  uczniowie poznali części składowe samolotu. Na końcu ostała się  ,,wyciągarka”, czyli maszyna ciągnąca szybowce. Podczas wycieczki uczniowie mieli niebywałą okazję wejść do wnętrza samolotu oraz zaobserwować loty z Wieży stanowiącego Centrum Dowodzenia. Wyjazd wywołał wiele niesamowitych lotniczych wrażeń oraz przyczynił się do wzrostu wiedzy przyrodniczej.

Dorota Nowak, Anna Chawrylak