AKTYWNA BIBLIOTEKA W I PÓLROCZU

W I półroczu bieżącego roku szkolnego biblioteka szkolna przeprowadziła mnóstwo działań promujących zarówno szkołę, jak i bibliotekę szkolną.

We wrześniu odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Zorganizowaliśmy także wspólnie z klasą II „b” wyjście do Muzeum Bełżyckiej Izby Pożarniczej w Bełżycach oraz do MDK na wystawę malarską prac Pana Bogusława Winiarskiego. We wrześniu także gościliśmy w klasie I „d” dietetyka ze SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach - Panią Justynę Ślusarską, która przeprowadziła zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia. Wraz ze świetlicą uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. 23.09.2022 r. zorganizowaliśmy pokazy fizyczno-chemiczne dla klas 0-III. Byliśmy również pomysłodawcami wyjścia na Komendę Policji w Bełżycach wraz z klasą II „a”. Pod koniec września gościliśmy w naszej bibliotece Pisarza - Pana Zbigniewa Dmitrocę ze swoją małżonką - ilustratorką. W tym czasie zorganizowaliśmy także wycieczkę do Muzeum Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego w Nałęczowie z uczniami klasy V „d”. Podsumowaniem działań wrześniowych było wyjście do MGBP w Bełżycach na rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego dla osób niepełnosprawnych „Tropami Krasnoludków i sierotki Marysi”.

W październiku rozpoczęliśmy wraz z uczniami klasy 0 „c” całoroczny Projekt Edukacyjny „Europa i Ja”. 10.10.2022 r. zaprosiliśmy do klasy II „b” bibliotekarkę z MGBP w Bełżycach - Panią Paulinę Pietrzak, która poprowadziła warsztaty plastyczne. Następnego dnia zwiedziliśmy Urząd Pocztowy w Bełżycach z okazji Dnia Poczty Polskiej. Ponadto, na zajęciach świetlicowych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki gościliśmy chór szkolny „Gaudium” pod dyrygenturą Pani Małgorzaty Goc. W październiku do uczniów z klas młodszych przybyło na nasze zaproszenie Multikino „Magic Globe”, prezentujące film przyrodniczy. Wzięliśmy również udział w Ogólnopolskiej Ministerialnej Akcji „Szkoła Pamięta” odwiedzając wyjścia na Cmentarz Parafialny na Groby Nieznanego Żołnierza wraz z uczniami klas: III „d” oraz VI „c”. Oprócz tego zorganizowaliśmy wyjście do Urzędu Miejskiego w Bełżycach z klasą 0 „c”. W październiku odbył się też Szkolny Kiermasz Książek we współpracy z Księgarnią Tuliszków. Ponadto, biblioteka wzięła udział w „Jesiennym Przedstawieniu” wraz z klasą II „a” oraz ogłosiła Konkurs na Najlepiej Czytającą Klasę w Październiku.

02.11.2022 r. odwiedzili naszą szkołę wolontariusze ze SP nr 2 w Bełżycach wraz z opiekunem - Panią Magdaleną Nowak w celu przeprowadzenia patriotycznej lekcji historii z okazji 11 Listopada. 7 listopada do naszej szkoły przybyła na zaproszenie bibliotekarzy - bibliotekarka szkolna z ZS im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach - Pani Marta Iwaniak wraz z uczniami, przedstawiając bajkę „Czerwony Kapturek” z Okazji Dnia Postaci z Bajek. Wzięliśmy także udział w pogadance przeprowadzonej przez P. Annę Pietrzak ze SP nr 2 w Bełżycach z Okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 10 listopada zorganizowaliśmy pogadankę z Panią pielęgniarką szkolną na temat zdrowego odżywiania. Ponadto, wzięliśmy udział w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczo-Plastycznym „Biblioteka moich marzeń”, w którym laureatami zostali uczniowie z naszej szkoły. Wzięliśmy także udział w Mikołajkowej Akcji Zbiórka darów na rzecz Świętego Brata Alberta, w Ogólnopolskiej Akcji „Kredki dla Afryki”, w Świątecznej Akcji na rzecz Uczniów z ZS Specjalnych w Matczynie oraz współpracowaliśmy z Fundacją  Kasisi, wykonując świąteczny łańcuch dobroci. Ponadto 14.11.2022 r.zorganizoaliśmy przedstawienie pt.: „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Seniorów z MDK w Bełżycach dla uczniów klas: I „b” i I „c”. W listopadzie odbyło się także „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klas pierwszych. Wraz ze świetlicą odwiedziliśmy Kącik Historyczny mieszczący się na zapleczu  pracowni historycznej na zaproszenie historyka - Pani Ewy Pietrzyk z okazji 11 Listopada. W tym półroczu we współpracy z MGBP w Bełżycach zorganizowaliśmy również Bibliotekę Mobilną dla zerowiaków. Ponadto w listopadzie odbyła się w bibliotece Gra Biblioteczna dla uczniów z klasy II „b”. Byliśmy pomysłodawcami  Konkursu Szkolnego „Sowa biblioteczna” dla klas 0-III, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Współpracowaliśmy także ze Stowarzyszeniem „Babinianki” - organizując warsztaty bożonarodzeniowe w klasie II „a”, które przeprowadziła Pani Małgorzata Walczak. Ponadto, wzięliśmy udział w czterech Konkursach Ogólnopolskich: „Mój wymarzony lizak”, „Pałac moich marzeń”, „Moja wymarzona złota rybka”, „Zmiana diety dla planety” oraz w Konkursie Międzynarodowym „MY FAIRY - TALE FRIEND” - MÓJ BAJKOWY PRZYJACIEL” (uczniowie z kl. II „a”, 0 „a”, 0 „c” i I „d”). Wzięliśmy udział w II Edycji Konkursu Plastycznego „Szopka w Stylu Rodzinnym - etap szkolny zorganizowanym przez Burmistrza Bełżyc i SP nr 2 w Bełżycach. Powołaliśmy także Aktyw Biblioteczny wśród uczniów z klas V-VI. W I półroczu wykonaliśmy kilka dekoracji: „Patron Szkoły”, „Narodowe Czytanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza”, „Spotkanie autorskie z P. Zbigniewem Dmitrocą”, „Europa i Ja”, „11 Listopada”, Oprawa plastyczna do Mikołajkowego Kiermaszu Bibliotecznego”, „Święta Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej”. Przez całe półrocze uczestniczyliśmy w Innowacji Przyrodniczej „Badam. Eksperymentuję. Doświadczam.” z uczniami z klasy I „d”. Napisaliśmy również artykuł do „Gazety Bełżyckiej” - „Niecodzienny gość w bibliotece szkolnej” - sierpień-grudzień 2022 r. Podsumowaniem działań bibliotecznych było zaproszenie „Cyrku O’Bimbolando” do naszej szkoły dla uczniów klas 0-III.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat