POKAZY CHEMICZNE UMCS – SUPER CHEMIA!

„Poprzez doświadczenie uczymy się najefektywniej, ponieważ wówczas poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami”

18 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych wzięli udział w niecodziennych warsztatach chemicznych prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: Panią mgr Iwonę Rusinek, dr Agnieszkę Chrzanowską oraz dr Andrzeja Sienkiewicza. Przed rozpoczęciem pokazów dzieci zostały zapoznane z przepisami BHP. Następnie, Pani Iwona zaprezentowała naczynia, które są niezbędne w warsztacie chemika: zlewką, bagietką, kolbą stożkową, miarową, lejkiem oraz cylindrem miarowym. Kolejną czynnością było zademonstrowanie uczestnikom kilku ciekawych doświadczeń, w wyniku których okazało się, że chemia jest magiczna i kolorowa. Do najbardziej  atrakcyjnych eksperymentów należały: „Szukanie bomby”, „Niebieska kolba”, „Pasta dla słonia”, „Głośny wybuch”, doświadczenia z ciekłym azotem, a także z jajkami, z których w efekcie wykluwają się smoki. Uczniowie mogli brać czynny udział podczas wykonywania niektórych doświadczeń w myśl zasady, że większy jest skutek z nauki poprzez działanie. Uczestnicząc w pokazach, uczniowie poznali pracę chemika, zdobyli wiedzę z dziedziny chemii, a co najważniejsze zobaczyli na własne oczy przebieg reakcji chemicznych. Zaprezentowane przez naukowców z Wydziału Chemii eksperymenty były bardzo ciekawe, spektakularne, a nawet niebezpieczne. Wszystkie doświadczenia podgrzewały emocje widowni i oklaskiwane były gromkimi brawami. Czas upłynął bardzo szybko, wszyscy jednomyślnie stwierdziliśmy, że chcielibyśmy tutaj wrócić ponownie.

Dziękujemy bardzo Pracownikom UMCS za magiczne eksperymenty.

Dorota Nowak
Katarzyna Zygo